Výstava „Jaderné palivo – umění špičkových technologií“ ¨ byla zahájena v RSVK v Praze

Výstava „Jaderné palivo – umění špičkových technologií“ ¨ byla zahájena v RSVK v Praze

Dne 23. srpna 2016 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konala vernisáž výstavy „Jaderné palivo – umění špičkových technologií“. Akce byla připravena regionálním střediskem ruské korporace pro jadernou energii „Rosatom“ ve střední Evropě a českou společností „Nuclear Power Utilization and Research Group“ za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Výstava „Jaderné palivo – umění špičkových technologií“ byla slavnostně zahájena v dubnu 2015 v aule ČVUT. Poté byla vystavena v Planetáriu v Brně, v zábavním středisku Techmanie v Plzni, ÚJV Řež nebo ji mohli zhlédnout studenti Západočeské univerzity či FJFI v Praze.

Objekty výstavy jsou vzorky produkce, výrobní procesy, zařízení a technologie ruské palivové společnosti „TVEL“, která je dodavatelem jaderného paliva do českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany a rovněž do dvou výzkumných a jednoho univerzitního reaktoru.

Úkolem projektu je nejen představit výrobní cyklus produkce TVEL, ale zdůraznit i jeho estetiku, zvláštnost výrobních procesů, jejich harmonii a tvořivou podstatu.

Na panelech je provedena vizuální analogie mezi produkcí společnosti a nejznámějšími uměleckými díly v oblasti sochařství, výtvarného umění, lidové tvořivosti a architektury. Vitráže Milánského dómu, mozaiky starověkého Řecka, pyramida pařížské galerie Louvre, náčrty Leonarda da Vinciho, ruská matrjoška a kopule pravoslavných chrámů jsou srovnávány s různými druhy jaderného paliva a zařízení, které se využívá k jeho výrobě.

Výstavu komentoval přední odborník společnosti „Nuclear Power Utilization and Research Group“ Karel Katovský: „Pro návštěvníky je to názorný a motivující příklad toho, jak mohou být takové technologie, jako je výroba jaderného paliva zajímavými a inspirativními.“

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza zdůraznil: „Exponáty této výstavy ukazují, jak podobné si mohou být věda a umění. Obě tyto disciplíny jsou stejným projevem lidského úspěchu. Jsme rádi, že RSVK v Praze je místem, kde se setkávají tvořivost a technologie“.

Výstava v Křišťálovém sále potrvá do 31. srpna 2016.

Tento článek je dostupný v: Russian