Představení „Podivný cirkus Marka Šagala“ v RSVK v Praze

Představení „Podivný cirkus Marka Šagala“ v RSVK v Praze

Dne 22. srpna 2016 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnilo dětské představení „Podivný cirkus Marka Šagala“ v podání „Moskevského divadla loutek, stínů a herců „Otraženije“. Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Premiéra proběhla v roce 2014 a za dva roky se představení stalo velmi oblíbeným. Divadlo s ním vystupovalo v mnoha městech jak v Rusku, tak i v zahraničí a získalo řadu mezinárodních ocenění. Umělecký vedoucí divadla a režisér Boris Černyšev hraje roli smutného klauna, který vítá návštěvníky a zve je do Cirkusu šapito. Před diváky ukrytí herci Oleg Družinin a Vadim Gaditulin řídí hlavní hrdiny představení – postavy a obrazy významného malíře XX. století Marka Šagala.

Představení je vytvořeno na motivy série obrazů Cirkus, vytvořené Markem Šagalem v roce 1927. Na bílém plátně se objevují gymnasté, vzpěrači, akrobaté, okřídlení koně a pařížské scenérie. Každá epizoda představení je malou historkou ze života malíře: rodný Vitěbsk, kam se Šagal často vracel ve svých vzpomínkách a obrazech, múza malíře – manželka Bella, dětství, ze kterého se Šagalovi nepodařilo uniknout. Možná právě proto se inscenace a její hrdinové stali tak rychle oblíbenými u malých diváků. Děti měly problémy sedět na místě, prožívaly děj s okouzlujícími hrdiny, podivovaly se nad létajícími domy a měly radost z kouzel a humoru smutného klauna.

Představení „Podivný cirkus Marka Šagala“ v RSVK v Praze zhlédlo asi 100 diváků. Mnozí mladí diváci se s tvorbou Marka Šagala setkali poprvé a dospělí se ponořili do atmosféry dětství, tak zdařile vytvořené herci divadla „Otraženije“.

 

Tento článek je dostupný v: Russian