Mladí krajané z Česka navštívili Tatarstán v rámci programu „Zdravstvuj, Rossija!“

Mladí krajané z Česka navštívili Tatarstán v rámci programu  „Zdravstvuj, Rossija!“

Ve dnech 6.-12. srpna 2016 skupina mladých ruských krajanů navštívila Kazaň v rámci realizace vzdělávacích zájezdů po historických místech dle programu „Zdravstvuj, Rossija!“(Dobrý den, Rusko). Zájezdu se zúčastnilo sedm studentů a žáků – vítězů soutěže o nejlepší esej o Rusku, kterou organizovalo Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a rovněž laureáti celostátní soutěže „Ars Poetika. Puškinův památník“.

Zájezd byl velmi zajímavý a plný událostí. Mladí lidé navštívili Kazaňský Kreml s chrámem Zvěstování Panny Marie a legendární mešitou Kul – Šarif, která byla postavena jako symbol obnovení národa. Na exkurzi do Národního muzea Republiky Tatarstán se účastníci programu seznámili s historií republiky od dávných dob až po současnost. Během okružní autobusové prohlídky mladí lidé uviděli „Nižní město“, „Starotatarskou slobodu“, „Raifskij  Bogorodickij mužský klášter“ a mnoho jiných pamětihodností hlavního města. Velký dojem udělala návštěva ostrova-hradu „Svijažsk“, který se tyčí nad Volhou jako živá ilustrace pohádek A.S. Puškina. Během exkurze ve městě Bolgar se návštěvníci seznámili s historií Volžského Bulharska, navštívili staré hradiště „Bulgur“.

Ve svém volném čase mládež z ČR samostatně navštívila Státní muzeum výtvarného umění Tatarstánu. Historik umění muzea je seznámil nejen s hlavními etapami rozvoje ruského výtvarného umění, ale provedl i master-klas  „Jazyk vějíře v salonech Ruska XIX. století“.  Během master-klasu se studenti a žáci českých škol cítili jako hrdinové románů ruské klasické literatury a obrazy Evžena Oněgina a Tatiany Larinové pro ně přestaly být jen součástí učebnice.

Během zájezdu se mládež aktivně účastnila různých soutěží a koncertů. První den delegace z Česka, Španělska, Tádžikistánu a Kazachstánu představily zajímavé prezentace svých zemí. Během koncertu na rozloučenou jejich zástupci zatancovali své lidové tance a zazpívali národní písně.

Čeští účastníci programu žili v komplexu „Vesnice Universiada“, jehož zaměstnanci udělali vše pro to, aby si jejich hosté náležitě odpočinuli po tak bohatém vzdělávacím programu. Díky snaze organizátorů se mladí lidé mohli seznámit nejen s historickými pamětihodnostmi, ale i s národní tatarskou kuchyní.

Jedna z účastnic napsala, že při návštěvě Kazaně ji nejvíc překvapilo „ . . . spojení mládí a minulosti, dvou absolutně odlišných kultur a jazyků, dvou náboženství . . .“.

Kromě nezapomenutelných dojmů o Kazani mládež při tomto zájezdu získala i mnoho nových přátel nejen z Ruska, ale i ze Španělska, Tádžikistánu a Kazachstánu.

 

Tento článek je dostupný v: Russian