Distanční elektronická čítárna Prezidentské knihovny B.N. Jelcina zahájila svoji činnost v RSVK v Praze

Distanční elektronická čítárna Prezidentské knihovny B.N. Jelcina zahájila svoji činnost v RSVK v Praze

Dne 24. června 2016 byla v knihovně Ruského střediska vědy a kultury v Praze otevřena distanční elektronická čítárna ruské Prezidentské knihovny B.N. Jelcina. Akce byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Vedoucí oddělení internetové podpory knihovny Andrej Zajcev informoval o tom, Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a RSVK v Praze jsou po Zastupitelství Rossotrudničestva v Barceloně a Bavorské národní knihovny třetí místem za hranicemi Ruska, kde je úplný přístup k celému fondu této první národní elektronické knihovny Ruska, která obsahuje asi 500 000 položek.

Prezidentská knihovna byla otevřena v Petrohradě v historické budově Synodu v roce 2009. Má jméno podle prvního ruského prezidenta B.N. Jelcina a je největším informačním a kulturním střediskem, které s použitím moderních technologií uchovává historické dědictví země. Knihovny, archivy, muzea, soukromé osoby neustále poskytují své informační zásoby a k nim mají poté přístup uživatelé knihovny.

Základ fondu tvoří čtyři hlavní sbírky: Území Ruska, Státní moc, Ruský lid a Ruský jazyk. K důležitým historickým datům a událostem jsou tvořeny tematické sbírky. Speciálně pro distanční elektronickou čítárnu v Praze byla vytvořena sbírka „Rusko – Česko: z historie vzájemných vztahů“, ve které jsou dokumenty na téma ruské emigrace v Česku, kulturních styků Ruska a Česka, osvobození Československa Rudou armádou od fašismu.  Celkem je k dnešnímu dni vytvořeno 160 tematických sbírek.

Podstatná část zásob knihovny  – 130 000 objektů, není chráněna autorskými právy. Jsou přístupny pro všechny zájemce na webu www.prlib.ru. Za sedm let činnosti knihovny se návštěvnost na webu zvýšila z 117 677 na 1 820 000 uživatelů za den.

Na zahájení činnosti elektronické čítárny  Prezidentské knihovny RF B.N. Jelcina v Praze byli přítomni ruští krajané z řad čtenářů knihovny RSVK, zástupci ruskojazyčných HSP.

Tento článek je dostupný v: Russian