Koncert věnovaný legendárnímu českému klavíristovi Ivanu Moravcovi v RSVK v Praze

Koncert věnovaný legendárnímu českému klavíristovi  Ivanu Moravcovi v RSVK v Praze

Dne 20. června 2016 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal klavírní koncert, věnovaný legendárnímu českému klavíristovi Ivanu Moravcovi. Na koncertě vystoupili laureáti mezinárodních soutěží Jana a Filipp Subbotinovi. Akce byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Ivan Moravec absolvoval v roce 1949 Pražskou konzervatoř ve třídě E. Grünfeldové (neteře Alfréda Grünfelda), poté studoval na AMU pod vedením I. Štěpánové – Kurzové a v letních kurzech A. Benedetti-Michelangeli v Itálii. Světová sláva se dostavila v 60. letech. Dvakrát byl nominován na americkou cenu Grammy a získal několik vysokých cen. Zvlášť byla v jeho podání ceněna díla W. A. Mozarta a F. Chopina a rovněž skladatelů – expresionistů C. Debussy a M. Ravela.

Hosty večera přivítal ruský klavírista Filipp Subbotin, který podrobně informoval o životě a tvorbě českého hudebníka Ivana Moravce a programu nadcházejícího koncertu.

Program tvořily skladby světově proslulých skladatelů. Koncert byl zahájen kompozicí F. Schuberta „Naše přátelství je stálé“. Poté v podání Duo Eleganza zaznělo šest fantazií pro klavír z cyklu „Ruský suvenýr“ J. Brahmse, které skladatel složil na motivy ruských romancí. Poprvé do repertoáru dua byla zařazena skladba „Expromt“ litevského skladatele Čjurlonise. Dále následovalo pět skladeb z baletu „Koníček Hrbáček“ ruského skladatele R. Ščedrina. V rámci koncertu rovněž zazněly tři španělské tance německého skladatele polského původu M. Moškovského. Koncert byl ukončen třemi skladbami S. Rachmaninova.

Během koncertu měli diváci nejen možnost užít si vážnou hudbu, ale i dozvědět se něco o skladatelích a hraných skladbách. Každé vystoupení bylo odměněno dlouhým potleskem.

Tento článek je dostupný v: Russian