Zasedání Expertní rady ceny „Stříbrný lučištník“ – Česko proběhlo v RSVK v Praze

Zasedání Expertní rady ceny „Stříbrný lučištník“ – Česko  proběhlo v RSVK v Praze

Dne 16. června 2016 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze uskutečnilo druhé zasedání Expertní rady ceny „Stříbrný lučištník“ – Česko. Cenou jsou odměňovány nejlepší projekty v oblasti rozvoje společenských styků, mimo jiné v oblasti dvoustranných vztahů.

Zasedání expertní rady se zúčastnila vedoucí zastupitelství „Stříbrný lučištník“ – Evropa Naděžda Javdoljuk, obchodní zastupitel RF v ČR Sergej Stupar, představitel Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza, ředitel consultingové agentury Miloš Jaro, šéfredaktorka novin „Pražskij express“ Irina Šulc a další. Zasedání vedla vedoucí zastupitelství „Stříbrný lučištník“ – Česko Jelena Sorokina.

Účastníci projednali návrhy na cenu. Jelena Sorokina sdělila, že k dnešnímu dni největší počet návrhů byl podán v nominaci Mezikulturní komunikace.

Mezi nimi celostátní soutěž uměleckých kolektivů žáků a studentů základních, středních a vysokých škol „Ars Poetika. Puškinův památník“, která letos slaví 50. výročí. Tato unikátní soutěž je nejstarší soutěží mladých rusistů nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Vedoucí projektu, předseda České asociace rusistů Jiří Klapka letos obdržel čestný diplom Rossotrudničestva. Mezi nominovanými byla i společenská organizace „Bard klub Praha“, která působí v Česku od roku 2008 a organizuje koncerty, festivaly, umělecká setkání s interprety a milovníky bardských písní. Nejvýznamnějšími akcemi klubu jsou každoroční mezinárodní festival autorské písně Jurije Kukina „Za mlhou“, který probíhá již od roku 2011, mezinárodní festival bardské klasiky „Vezměme se za ruce, přátelé!“, který se koná od roku 2013. Čestným hostem tohoto festivalu byl v roce 2015 známý ruský bard Alexandr Gorodnickij a v roce 2016 populární český zpěvák Jaromír Nohavica.

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza navrhnul nominovat do soutěže unikátní výstavu „Daleké – Blízké. Ilja Repin a ruští malíři jeho okolí“, která se uskutečnila v roce 2015 v Jihočeské galerii M. Alše na zámku Hluboká nad Vltavou. Tato unikátní výstava byla v ČR největší výstavou ruského umění za posledních 30 let. Byly na ní vystaveny jak známé obrazy I. Repina, tak i ty málo známé a rovněž díla jiných ruských malířů XIX. a XX. století ze sbírek českých muzeí. Tři obrazy Repina poskytla Treťjakovská galerie.

Ve sportovní nominaci byl zaregistrován každoroční mezinárodní turnaj v sambu „Vachta pamjati“, jedna etapa kterého byla věnována památce na Nikolaje Martynova – českého vojáka ruského původu, který zahynul v Afghánistánu.

V nominaci obchodních projektů se účastní Kynšperský pivovar. Před několika lety dva ruští podnikatelé z Jekatěrinburgu obnovili pivovar v malém českém městečku. Během krátké doby se jim podařilo dostat na trh pivo Kynšperský zajíc, které se podává v nejlepších českých restauracích. Různá piva, spojená touto značkou, se stala laureáty a vítězi mnoha soutěží.

Registrace projektů na soutěž byla zahájena 1. června 2016. Přihlásit projekt do soutěže mohou zájemci do 1. října na webu: www.lukostrelec-pr.cz. Vyhlášení vítězů se uskuteční 3. listopadu v jednom z nejznámějších společenských středisek Prahy – v Obecním domě.

Tento článek je dostupný v: Russian