Kulatý stůl na památku ruského myslitele P.I. Novgorodceva v RSVK v Praze

Kulatý stůl na památku ruského myslitele  P.I. Novgorodceva v RSVK v Praze

Dne 2. června 2016 se v Literárním salonu Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil kulatý stůl ruských a českých vědců „Pavel Novgorodcev: evoluce jeho filozoficko-právnický Novgorodcev ch myšlenek“, věnovaný 150. výročí narození ruského filozofa. Akce byla iniciována skupinou ruských krajanů, žijících v Praze a proběhla za odpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Pavel Novgorodcev byl známým ruským právníkem, filozofem, veřejným a politickým činitelem. Byl profesorem Právnické fakulty Moskevské univerzity a ředitelem Moskevské obchodní univerzity. Byl rovněž autorem řady velkých děl o historii práva, publikoval se v mnoha sbornících ruských filozofů. Od roku 1920 byl v emigraci. Byl zakladatelem a děkanem Ruského právnického institutu (fakulty) Karlovy univerzity. Zemřel v Praze v dubnu roku 1924. Je pochován na Olšanském hřbitově.

Kulatého stolu se zúčastnili přední vědecký pracovník Domu ruského zahraničí A. Solženicyna Oleg Jermišin, docent katedry teorie a historie práva Národní výzkumné univerzity Vysoká škola ekonomiky Bulat Nazmutdinov, vědecký pracovník Institutu slovanských věd Anatolij Šitov a zástupce vedoucího Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Oleg Soloduchin.

Oleg Jermišin podrobně informoval o evoluci filozofických názorů Novgorodceva, jeho myšlenkách o společenském ideálu. Bulat Nazmutdinov se zastavil u rozvoje právnických názorů ruského myslitele, jeho přístupu k řešení problémů vztahů demokracie jako vlády národa a jako volební demokracie.

Účastníci kulatého stolu se shodli na tom, že v emigraci se názory P. Novgorodceva velmi změnily. Zafixoval tři krize v životě evropské společnosti – krizi zastupitelské formy řízení, krizi individuální osobnosti a krizi státu. Domnívá se, že tři krize přivedly k rozšíření anarchistických (odmítání státu) a marxistických (teorie odumírání státu) názorů. Účastníci kulatého stolu souhlasili s tím, že brzká smrt myslitele mu neumožnila do konce formulovat odpovědi na tyto otázky.

Tento článek je dostupný v: Russian