Prezentace knihy spisovatelky Mariny Šultajs v RSVK v Praze

Prezentace knihy spisovatelky Mariny Šultajs v RSVK v Praze

Dne 13. května 2016 se v Literárním salonu Ruského střediska vědy a kultury v Praze konala prezentace knihy básní „Sostojanije“ (Nálada) ruské spisovatelky Mariny Šultajs, jež žije ve Francii. Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Básnířka Marina Šultajs vystudovala lingvistiku, věnuje se tlumočení a překladatelství, je členkou poroty mezinárodní soutěže uměleckého překladu z francouzského jazyka do jazyka ruského „INALCO“, učí ruský a francouzský jazyk. Ve Francii žije již 20 let.

Ilustrovaný sborník básní „Sostojanie“ je první knihou Mariny Šultajs, jež vyšla v říjnu 2015 ve Štrasburku. Prezentace knihy proběhla ve Stálém zastupitelství Ruské federace při Radě Evropy, v Radě Evropy, na Generálním konzulátu Ruské federace ve Štrasburku a ve farnosti pravoslavného chrámu Všech svatých ve Štrasburku. Sborník byl představen na 9. salonu ruské knihy v RSVK v Paříži, který se uskutečnil ve dnech 23.- 24. října 2015. V Praze proběhla první prezentace knihy za hranicemi Francie.

Marina Šultajs pověděla o vzniku knihy a o autorce ilustrací malířce Olze Agaňa, která kreslí na hedvábí. Zdůraznila, že její kniha je rozdělena na 4 části: „K Bogu obraščajemsa na ty“, „Dětki-mamočki“, „Vremena“ a „Kalejdoskop“. Každou část své knihy autorka představila několika verši, z nichž mnohé dojaly posluchače k slzám.

Poté Marina Šultajs odpověděla na četné dotazy diváků o své tvorbě a životě. Na závěr večera básnířka přednesla několik básní ve francouzštině. Sdělila, že v nebližší době bude vydán překlad její knihy do francouzského jazyka.

Prezentace byla ukončena rozdáváním autogramů a fotografiemi na památku. Na akci bylo přítomno asi 30 diváků z řad ruských krajanů i místního obyvatelstva.

Tento článek je dostupný v: Russian