„Nesmrtelný pluk“ a koncert ke Dni vítězství v Praze

„Nesmrtelný pluk“ a koncert ke Dni vítězství v Praze

Dne 8. května 2016 se v Praze poprvé uskutečnil pochod „Nesmrtelného pluku.“ Jeho organizátory byly české společenské organizace Svaz bojovníků za svobodu, Společnost Ludvíka Svobody, Svaz válečných veteránů, Společnost volyňských Čechů a organizace ruských krajanů „Za evropskou multikulturní společnost“.

Akce se zúčastnilo více než 1000 lidí z různých zemí – Češi, Slováci, Rusové a Bělorusové. Starší lidé i mládež nesli portréty svých příbuzných, kteří bojovali s fašismem v řadách Rudé armády, v armádách spojenců, v 1. československém armádním sboru, v odbojovém hnutí. V průvodu šla i Zoja Klusáková-Svobodová, dcera Hrdiny Sovětského svazu, Prezidenta ČSSR, velitele 1. československého armádního sboru Ludvíka Svobody. Výrazný byl portrét legendárního osvoboditele Prahy, maršála SSSR Ivana Koněva. V průvodu šli rovněž zaměstnanci Velvyslanectví RF v ČR, Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a jiných ruských zahraničních institucí.

Průvod prošel přes historická místa města od Loretánského náměstí až do Hradčanského náměstí, kde se nachází vchod na Pražský hrad – symbol české státnosti a rezidence prezidenta ČR.

Na Hradčanském náměstí účastníci pochodu zhlédli slavnostní koncert „Ať vždy bude mír!“.

Před zahájením koncertu účastníky a organizátory pozdravili představitel oddělení mezinárodních vztahů Kanceláře prezidenta ČR Petr Pirunčík a vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza.

Na koncertě vystoupil dětský sbor „Karmina“ z Českých Budějovic a dětský sbor Jekatěrinburského akademického divadla opery a baletu. Zazněly známé válečné písně, klasika i lidové písně. Vystoupení bylo ukončeno společnou písní v ruském a českém jazyce „Ať vždy bude slunce!“.

Koncert na Hradčanském náměstí se konal již podruhé za organizační podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR. Letos proběhl pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana, hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly a za podpory gubernátora Sverdlovské oblasti Jevgenije Kujvaševa.

Tento článek je dostupný v: Russian