Setkání s autorkou knih pro děti a mládež Tamarou Krjukovovou v RSVK v Praze

Setkání s autorkou knih pro děti a mládež Tamarou Krjukovovou  v RSVK v Praze

Dne 3. března 2016 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konalo setkání s ruskou spisovatelkou, autorkou knih pro děti a mládež, od roku 1997 členkou Svazu spisovatelů Ruska Tamarou Krjukovovou. Akce byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Tamara Šamiljevna Krjukovová je jednou z nejznámějších současných spisovatelek, jež píše v různých literárních žánrech: od pohádek a jinitajů do povídek ve stylu sci-fi a vážné mládežnické literatury.

Setkání se čtenáři se již dávno stala pro Tamaru Krjukovovou tradicí, protože se její tvorba těší u dětského publika velkému zájmu. Mladí lidé si ochotně pohovoří s člověkem, který napsal populární sci-fi trilogii „Gorďačka“, „Zakljatije gnomov“ a „Kubok čaroděja“. Všechny tři knihy měly velký úspěch.

Tamara Krjukovová udělala ze setkání v RSVK opravdovou tvůrčí akci. Děti přítomné v sále okouzleně pozorovaly spisovatelku, která se jim ve stylu „divadla jednoho herce“ měnila před očima a zobrazovala různé postavy v úryvcích z některých svých děl. Poté odpověděla na četné dotazy, které se týkaly především takových problémů, jako je nechuť dětí číst, jejich přílišné zaujetí internetem aj.

Na motivy děl spisovatelky byly natočeny dva hrané celovečerní filmy: mládežnický romantický příběh podle povídky „Kosťa+Nika“ a komedie „Potapov, k doske!“. Film „Kostjanika. Vremja leta“ získal mnohá ocenění a právě on byl promítnut po setkání se spisovatelkou ve Velkém sále RSVK v Praze.

Tamara Krjukovová věnovala knihovně RSVK dvě své knihy: povídku „Chrustalnyj ključ“ a dobrodružný román „Dveri“, který byl napsán na motivy „pražských zamyšlení“ spisovatelky.

Tento článek je dostupný v: Russian