Večer věnovaný 72. výročí ukončení blokády Leningradu v RSVK v Praze

Večer věnovaný 72. výročí ukončení blokády Leningradu v RSVK v Praze

Dne 27. ledna 2016 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze konal literárně-hudební večer, věnovaný 72. výročí úplného osvobození Leningradu od fašistické blokády. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR ve spolupráci se Společností blokádníků v ČR a uměleckým sdružením „Mir iskusstva“.

Dne 27. ledna 1944 město-hrdina Leningrad bylo úplně osvobozeno od blokády, která trvala 900 dnů. Za toto období podle různých údajů kvůli hladu, chladu a bombovým útokům zahynulo od 400 000 do 1,5 milionu lidí. Velkou újmu utrpěly i unikátní kulturní památky a historické budovy.

Večer zahájil zástupce vedoucího Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Oleg Soloduchin, který poblahopřál veteránům a hostům k významnému jubileu v historii Ruska. Připomněl přítomným hrdinské činy vojáků Rudé armády a ostatních obyvatel Leningradu, kteří se obětavě bránili nepříteli.

Čestným hostem večera byla členka Společnosti blokádníků Leningradu v ČR Ludmila Antonovová.Na večeru byli rovněž přítomni veteráni Velké vlastenecké války, jejich děti a vnuci.

Na programu, který připravili herci uměleckého sdružení “Mir iskusstva” pod vedením Světlany Suvorovové, zazněly verše o válce a hrdinství obránců. Básně A. Achmatovové, K. Simonova a A. Dementěva přednesli členové mládežnického studia sdružení.

Dospělí členové sdružení Tatiana Fominová, Jurij Trofimec a Vratislav Vonásek zazpívali válečné písně a ruské romance. Anna Skorko přednesla vzpomínky blokádníků Leningradu.

Na večeru bylo přítomno více než 40 diváků z řad ruských krajanů a českých občanů.

Tento článek je dostupný v: Russian