Premiéra představení „Za zavřenými dveřmi“ v RSVK v Praze

Premiéra představení „Za zavřenými dveřmi“ v RSVK v Praze

Dne 12. prosince 2015 se ve Velkém sále RSVK v Praze uskutečnila premiéra představení mládežnického divadla MIX. Pro tentokrát vybral oblíbený mladý kolektiv nestárnoucí klasiku – hru francouzského dramatika J.P. Sartra „Za zavřenými dveřmi“. Akce byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Mládežnický divadelní kolektiv MIX byl založen v únoru 2014. Prezentuje se jako sdružení „zajímavých, výrazných, tvůrčích a hlavně nepodobných jeden druhému lidí, z nichž každý je unikátní osobností, která vnáší své nápady, své vidění a své pocity“. Odtud pochází i jeho název MIX.

Hra J.P. Sartra „Za zavřenými dveřmi“ (v Česku též S vyloučením veřejnosti) byla uvedena na francouzské scéně v roce 1944 a je jedním z nejznámějších děl spisovatele. Mládežnický divadelní kolektiv MIX se šikovně zhostil inscenace a při tom popustil uzdu fantazii a vlastnímu podání.

Tři hlavní hrdinové – zkušený spisovatel a novinář Garcin, bohatá dáma Estelle a poštovní úřednice Ines se vůlí osudu ocitají v uzavřené tajemné místnosti bez oken. Poté zjistí, že se nacházejí v pekle. Očekávané mučení a fyzické útrapy však z nějakého důvodu nepociťují, jen mírné horko jim všem kazí náladu. I když za vše, co učinili během svého života na zemi, by se hrdinové měli smažit v pekle, to se k nim nečekaně obrací z úplně jiné strany. Brzy začnou chápat, že pekelná muka tkví ve vzájemných lžích. Bude to trvat věčně, protože nemohou ani jeden od druhého odejít, ani zabít jeden druhého, protože už jsou stejně mrtví.

Premiéra v režii studentky 3. ročníku filmové režie na české Vysoké škole reklamy a tvorby MICHAEL L. Luncevové se vydařila. Po představení vděční diváci aplaudovali hercům vestoje.

Představení ve Velkém sále RSVK zhlédlo více než 300 diváků – především studentů pražských vysokých škol z řad ruských krajanů a Čechů.

Tento článek je dostupný v: Russian