Večer věnovaný památce novináře Alexandra Agranoviče v RSVK v Praze

Večer věnovaný památce novináře Alexandra Agranoviče v RSVK v Praze

Dne 27. listopadu 2015 se v Literárním salonu RSVK v Praze konal večer, věnovaný památce ruského novináře a básníka Alexandra Levikova (Agranoviče). Akce byla organizována blízkými přáteli novináře Olegem a Olgou Krylovovými za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Alexandr Iljič odešel z tohoto života v srpnu roku 2015 a 27. listopadu, v den jeho narození, se přátelé publicisty a básníka sešli v Ruském středisku vědy a kultury v Praze, aby si připomněli krásného člověka a občana své země.

Alexandr Levikov je nejvíce povědomý širokému okruhu čtenářů jako autor textu „Hymny novinářů“.

Byl to velmi různorodý a talentovaný člověk. Básník, spisovatel a publicista, který prošel cestu od malých novin do Literárních novin. V období „pěrestrojky“ byl předsedou diskusního klubu „Pozice“ Ústředního domu literátů v Moskvě.

Jako veterán Velké vlastenecké války byl vyznamenán řádem „Znak Počota“ (Vyznamenání Cti), medailemi „Laureát ceny Svazu novinářů SSSR“ , byl třikrát laureátem „Literárních novin“, zasloužilým pracovníkem kultury RSFSR, členem Svazu spisovatelů SSSR od roku 1984, Svazu spisovatelů Moskvy a Svazu novinářů Ruska.

V roce 1995 se i s rodinou přestěhoval do Česka, kde pracoval jako ruský korespondent. Stačil vydat dvě knihy „Z kletki vypuskaju sny“ (Z klece vypouštím sny) a „Světotěni“, z nichž poslední byla vydána nakladatelstvím „Oleg a Olga Krylovovi“.

Na večeru se sešli přátelé, známí a milovníci tvorby A. Levikova. Manželka básníka Sofie pověděla mnoho zajímavostí ze života tohoto významného člověka. Na večeru zazněly verše a písně Levikova v podání Larisy Daškové, Olega Krylova a jiných umělců.

Tento článek je dostupný v: Russian