V Praze začaly Dny ruského filmu

V Praze začaly Dny ruského filmu

Dne 25. listopadu byly ve známém pražském kině Atlas zahájeny Dny ruského filmu, které potrvají do 29. listopadu. Akce byla připravena Ministerstvem kultury Ruské federace, Národním fondem české kinematografie a českou společností „Divo Media“ za podpory Gosfilmfondu Ruska, Magistátu hl. města Prahy a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Čeští milovníci filmů budou moci zhlédnout 12 nových ruských hraných a kreslených filmů: „Úžeh“ režiséra N. Michalkova, „Konec krásné éry“ S. Govoruchina, „Vstávej a bojuj“ S. Lorenzi, „Viy“ O. Stěpčenko, „Rozvod na vlastní žádost“ V. Glagolevové, „A jitra jsou zde tichá“ R. Davletjarova, „Tajemství čtyř princezen“ O. Šroma, „Bitva o Sevastopol“ S. Mokrického, „Čaroděj. Tajemství věže“ S. Serjogina, „Sněhová královna 2“ A. Cicilina. Současně bude probíhat retrospektivní promítání sovětských a ruských filmů ze sbírek Gosfilmfondu Ruska.

Na festival do Prahy přijela delegace ruských kinematografistů. Jsou mezi nimi ředitel Gosfilmfondu Ruska N. Borodačev, generální ředitel filmové společnosti TRITE L. Vereščagin, generální ředitel společnosti „Kapo – Premier“ A. Rjazancev, prezident skupiny společností „Ljuksor“ I. Dobrovolskij, známý scenárista A. Inin, herečka a režisérka V. Glagolevová, producentka J. Gatchmen – Valdek.

Před zahájením festivalu proběhla tisková konference. Členové ruské delegace pověděli českým a ruským novinářům o současném ruském kinematografu. Zdůraznili, že filmy promítané českým divákům jsou nejen zajímavé, ale schopné konkurence ve světovém měřítku.

Na slavnostním zahájení Dnů ruského filmu rada – poslankyně Velvyslanectví RF v ČR A. Ponomarevová přečetla pozdrav ministra kultury RF V. Medinského, který podtrhnul internacionální charakter filmového umění a zdůraznil tradiční zájem Ruska a Česka o filmy jeden druhého.

Přítomné rovněž přivítala předsedkyně Výboru pro kulturu Magistátu hl. města Prahy Eliška Kaplický-Fuchsová, která vyřídila účastníkům i divákům pozdrav od primátorky Prahy Adriany Krnáčové a citovala její slova o tom, že „když hovoří zbraně, mlčí múzy“. Je proto velmi důležité, aby právě dnes múzy nemlčely.

Dále vystoupili členové ruské delegace.

Zahájení bylo ukončeno vystoupením českého houslového virtuosa, vítěze a laureáta mnoha mezinárodních soutěží A. Šonerta, který zahrál melodie populárních ruských romancí XIX. století.

Festival byl zahájen promítáním filmu režisérky V. Glagolevové „Dvě ženy“ na motivy hry I.Turgeněva „Měsíc na venkově“.

Tento článek je dostupný v: Russian