„Čajkovskij – gala“ v RSVK v Praze

„Čajkovskij – gala“ v RSVK v Praze

Dne 23. listopadu 2015 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal koncert „Čajkovskij – gala“. Skladby velkého ruského skladatele zazněly v podání mužského sboru chrámu Zesnutí Panny Marie pod vedením Alexeje Klepcina. Akce byla věnována 175. výročí narození P.I. Čajkovského a byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

V mezinárodním kolektivu sboru zpívají občané Ruska, Velké Británie a Česka. Pro svůj nový program si vybrali jak duchovní, tak i světské skladby P.I. Čajkovského. Interpreti nejsou na scéně nováčky. Někteří z nich vystupují na scéně Státní opery Praha a na jiných neméně známých místech. Tento koncert však nebyl jednoduchý ani pro ně, neboť podle slov vedoucího sboru Alexeje Klepcina „jak je Čajkovskij dostupný a jednoduchý pro posluchače, tak je složitý pro interpreta“. Kladná reakce sálu, potlesk po každém vystoupení a skutečné ovace po koncertu ukázaly, že mezinárodní kolektiv svůj úkol úspěšně splnil.

Na programu byly úryvky ze známých děl Čajkovského, jako je „Liturgija Joanna Zlatousta“ (op. 41) a „Vsenoščnaja“ (op.52). K duchovní hudbě se skladatel uchyloval v období životních krizí. Vytvoření prvního díla v roce 1878 je spojeno s rozpadem ve všech směrech nevydařeného manželství a druhého v roce 1882 se smrtí blízkého přítele a rádce Nikolaje Rubinštejna. Je rovněž třeba zdůraznit, že „Liturgija Joanna Zlatousta“ se stala první skladbou duchovní hudby v historii Ruské pravoslavné církve, která byla zahrána mimo církevní zdi, což ve své době vyvolalo bouřlivé spory a diskuzi.

Světská část koncertu se skládala z písní a romancí skladatele. Zvlášť aktuální byla slova „Da zdravstvujet solnce, da skrojetsa ťma“ z „Vakchičeskoj pěsni“ A. Puškina a „Obnimis so mnoj, slavjanskij brat“ z „Gimna svjatym Kirillu i Mefodiju“ na slova velkého ruského skladatele, jež zazněly v sále RSVK.

Na koncertě bylo přítomno více než 80 diváků z řad ruských krajanů a Čechů.

Tento článek je dostupný v: Russian