Setkání poslanců Státní dumy Ruska s krajany v RSVK v Praze

Setkání poslanců Státní dumy Ruska  s krajany v RSVK v Praze

Dne 30. října 2015 v Ruském středisku vědy a kultury v Praze proběhlo setkání poslanců Státní dumy Ruska s krajany, žijícími v Česku.

Delegace ruských poslanců ze skupiny Státní dumy pro styky s Parlamentem České republiky byla v Praze za účalem jednání se svými kolegy z Parlamentu ČR, kteří jsou členy skupiny přátelství s Ruskem. Členy delegace byli: Vladimir Afonskij – zástupce předsedy Výboru Státní dumy pro otázky majetku, koordinátor poslanecké skupiny pro styky s Parlamentem ČR (Jedinnaja Rossija), Sergej Dorofjejev – zástupce předsedy Výboru Státní dumy pro ochranu zdraví, zasloužilý lékař RF (Jedinnaja Rossija) a Tatiana Moskalkovová – zástupkyně předsedy Výboru Státní dumy pro otázky Společenství nezávislých států, euroasijské integrace a styků s krajany (Spravedlivaja Rossija).

Setkání s ruskými poslanci v RSVK v Praze se zúčastnili předsedkyně Koordinační rady ruských krajanů(KRRK) v ČR Ljubov Vondroušková a další členové, prezidentka Mezinárodního kulturního institutu „Klíč“ Anna Jevsinová, předsedkyně české Společnosti blokádníků Leningradu Ludmila Sedláková, člen KRRK Andrej Fozikoš a šéfredaktorka novin „Pražskij express“ Irina Šulcová.

Ruští poslanci pověděli o systému podpory krajanů v zahraničí, který nyní funguje v Rusku a rovněž o přípravě Ruska ke konání V. světového kongresu krajanů.

Žijící v Česku krajané podrobně pověděli o své činnosti a akcích, které pořádají jejich organizace, o dosažených výsledcích i o existujících problémech. Zvlášť zdůraznili četné akce, které se letos konaly u příležitosti 70. výročí velkého vítězství a 70. výročí osvobození Československa od fašismu.

Během diskuze bylo oběma stranami vysloveno mnoho plodných myšlenek a návrhů, které jsou zaměřeny na zvýšení efektivity vzájemného působení KRRK a organizací krajanův ČR s poslaneckou skupinou Státní dumy pro styky s Parlamentem České republiky. Poslanci rovněž odpověděli na řadu otázek a dali krajanům cenné rady .

Na setkání byli též přítomni zaměstnanci Velvyslanectví RF v ČR a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Tento článek je dostupný v: Russian