VI. mezinárodní festival – soutěž „Okouzlení Českem“v RSVK v Praze

VI. mezinárodní festival – soutěž „Okouzlení Českem“v RSVK v Praze

Dne 29. října 2015 se ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil v rámci projektu „Saljut talantov“ mezinárodní festival – soutěž „Okouzlení Českem“. Akce byla organizována nekomerční organizací „Saljut talantov“ za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Mezinárodní projekt „Saljut talantov“ vznikl v roce 2008. Zahrnuje cyklus mezinárodních festivalů – soutěží dětské a mládežnické tvorby, které probíhají v Rusku i za jeho hranicemi. Hlavním cílem projektu je rozvoj a podpora mladých talentů, profesionální zdokonalování pedagogů. Za minulé období se uskutečnilo více než 200 festivalů – soutěží v mnoha zemích – Číně, Finsku, Itálii, Japonsku, Maďarsku, Německu atd.

Festivalu Okouzlení Českem“.v Praze se zúčastnilo více než 100 mladých umělců ve věku 7-18 let. Účastníci přijeli z Petrozavodsku, Kazani, Petrohradu a Dzeržinsku a rovněž z Kochtla-Jarve (Estonsko). Soutěžili ve třech nominacích –hra na hudebních nástrojích, zpěv a choreografie. Mnozí z nich již dříve vystupovali na soutěžích, ve kterých získali první ceny.

Vystoupení mladých umělců hodnotila profesionální porota, ve které zasedli: klavíristka a korepetitorka Státní opery Jelena Nosková, národní umělec Republiky Komi a sólista Státní opery Damir Basyrov, učitel Státní konzervatoře Praha Jevgenij Vrublevskij, učitelka klasického tance Státní konzervatoře Praha Anna Ščekalevová a malíř Alexandr Čulkov.

Hosté a účastníci soutěže podpořili potleskem každé vystoupení.

Podle umístění účastníci soutěže získali diplomy a pamětní dárky. Laureáty 1. stupně v nominaci choreografie se staly kolektivy „Tancklass“ z Petrohradu a „Sjurpriz“ z Dzeržinsku. V nominaci zpěv 1. místo obsadila Varvara Mučajevová z města Balakovo. Vítězové vystoupí ve finále festivalové sezony, které se uskuteční v polovině října 2016 v Petrohradě.

Významný ruský herec si získal lásku miliónů svých spoluobčanů a mnoha diváků z různých zemí. Vytvořil více než 80 rolí v ruských filmech a divadelních představení Moskevského akademického divadla J. Vachtangova. Večer se stal skutečným svátkem pro ruské krajany i české diváky. Na setkání s oblíbeným umělcem přišli lidé různých věkových kategorií – od veteránů války do žáků základních škol. Ve Velkém sále RSVK, kam se vejde 380 diváků, v tento večer nebylo ani jedno volné místo.

Vasilij Lanovoj se s diváky podělil o vzpomínky na své válečné dětství. Při tom citoval slova ruského spisovatele Karamzina o tom, že děti války se vždy rychleji stávají dospělými a umějí rozeznat pravdu od lži. Je zřejmé, že s tímto je ve velké míře spojeno neobvyklé charisma herce.

Vasilij Lanovoj pověděl o svých prvních rolích ve filmu (film „Atěstat zralosti“ (Maturita) a „Pavka Korčagin“(Pavel Korčagin), o době studií v Divadelním učilišti Ščukina, kde v současné době sám vyučuje a o velkým Jevgenijem Vachtangovem vytvořeném oblíbeném divadle, kterému herec hrdě slouží již více než 60 let. Během večera byly divákům promítnuty úryvky z filmů „Pavka Korčagin“, „Vojna a mír“, „Anna Kameninová“, „Oficery“ (Důstojníci) a mnoha jiných, ve kterých mistrovsky hrál Lanovoj.

Další část večera Vasilij Lanovoj věnoval čtení úryvků z děl Lva Tolstého, přednesu veršů A. Puškina a básníků z období Velké vlastenecké války.

Umělecký večer ukončil velký ruský herec písní z filmu „Oficery“, kterou celý sál poslouchal vestoje a zpíval s ním.

Po akci herec obdržel kytice květin od vděčného publika, rozdával autogramy, odpověděl na četná slova díků od diváků, kteří se dlouho nechtěli rozloučit s milovaným umělcem.

Vasilij Lanovoj dal několik interwiev novinářům místních ruskojazyčných hromadných sdělovacích prostředků.

Tento článek je dostupný v: Russian