Umělecký večer Vasilije Lanového v RSVK v Praze

Umělecký večer Vasilije Lanového v RSVK v Praze

Dne 26. října 2015 se ve Velkém sále  Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil večer národního umělce Ruska Vasilije Lanového. Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR za podpory Velvyslanectví RF v ČR.

Významný ruský herec si získal lásku miliónů svých spoluobčanů a mnoha diváků z různých zemí. Vytvořil více než 80 rolí v ruských filmech, např. Pavla Korčagina (film „Pavel Korčagin“), Artura Greje (film „Alyje parusa“- Nachové plachty), Anatola Kuragina („Vojna a mír“), Alexeje Vronského (film „Anna Kareninová“), Ivana Varavvy (film „Oficery“ – Důstojníci). Tyto a mnohé jiné filmy se díky vynikající hře Vasilije Semjonoviče dostaly do zlatého fondu nejen ruské, ale i světové kinematografie.

Více než 58 let hraje v Moskevském akademickém divadle J. Vachtangova, kde vytvořil více než 70 rolí v klasických i moderních inscenacích.

Před začátkem setkání s oblíbeným hercem diváci zhlédli úryvky z nejznámějších filmů, ve kterých účinkoval.

Na začátku setkání se Vasilij Lanovoj podělil s diváky o vzpomínky na své válečné dětství, které prožil v domě svého dědečka na Ukrajině. Při tom citoval slova ruského spisovatele Karamzina o tom, že děti války se vždy rychleji stávají dospělými a umějí rozeznat pravdu od lži. V. Lanovoj hrdě oznámil, že je předsedou Opatrovnické rady vlastenecké akce „Bessmertnyj polk“- Nesmrtelný pluk. Zvlášť zdůraznil, že v roce 70. výročí velkého vítězství akce překročila hranice bývalého SSSR a proběhla i v New Yorku, Berlíně a Vídni.

První část svého vystoupení herec věnoval ruské klasické literatuře. V jeho podání diváci vyslechli úryvky z prózy L. Tolstého a A. Puškina a rovněž lyrické a humorné verše velkého básníka.

Druhou část svého vystoupení Lanovoj věnoval 70. výročí velkého vítězství. Zazněly verše básníků válečného období A. Tvardovského, M. Světlova aj.

Svůj umělecký večer V. Lanovoj ukončil známou a oblíbenou písní z filmu „Oficery“, kterou celý sál vyslechl vestoje jako daň památce těm, kdo ubránili mír a rovněž jako výraz lásky a úcty k velkému umělci.

Na večeru bylo přítomno více než 400 lidí – ruských krajanů, Čechů a občanů zemí SNS.

Tento článek je dostupný v: Russian