X. mezinárodní festival „Hudební sezony v Praze“

X. mezinárodní festival „Hudební sezony v Praze“

Ve dnech 12.-14. října 2015 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze konala soutěžní část X. mezinárodního festivalu – soutěže mladých interpretů „Hudební sezony v Praze“. Akce byla připravena agenturou „Art Duo Pratur“ za organizační a informační podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Tohoto mezinárodního hudebního fóra se zúčastnilo více než 90 mladých hudebníků ve věku od 8 let z Ruska, Německa, Gruzie, Litvy, Moldávie, Polska, Česka a Francie.

V souladu s podmínkami soutěže byli mladí hudebníci rozděleni podle věkových kategorií a během tří dnů soutěžili ve 4 nominacích: klavír, housle, zpěv a akordeon.

V porotě zasedli známí hudebníci a pedagogové z různých zemí – Jaroslav Dživeckij (Polsko), Irina Parker – Kondratěnková, Ludmila Štětinová a Nikolaj Petrik (ČR), Veronika Vitaite (Litva), Filippe Argenti (Francie), Iraklij Gvencadze, Server Abkerimov a Roman Botulin (Rusko).

Vybrat vítěze nebylo vůbec jednoduché. Většina účastníků předvedla vysokou úroveň přípravy a umění při interpretaci složitých hudebních děl klasiků i současných skladatelů.

Vítězi v nominaci „klavír“ se stali Jana Levandovskaja a Sergej Mavrin (Rusko), Paulus Anderson a Robertas Lozinskis (Litva), Ivan Šemčuk a Jekatěrina Dživecka (Polsko), Jana Otogalová a Sára Smoljarová (ČR).

V nominaci „housle“ se vítězi stali zástupci Česka Jakub Nekvasil, Eva Gibellini a Markéta – Anna Peldová.

V nominaci „zpěv“ grand-prix získaly a vítězkami se staly Rusky Jelizavěta Sučkovová, Darja Kuzovlevová a Tatiana Matuškov.

V rámci festivalu 13. října se v Křišťálovém sále RSVK konal sólový koncert zasloužilého umělce Ruska, člena poroty v nominaci „zpěv“ Iraklije Gvencadze.

V nominaci „akordeon“ grand-prix získali a vítězi se stali Daniel Lis (Polsko), Josef Krupička (ČR) a Nikita Rodionov (Rusko).

Soutěžní část festivalu „Hudební sezony v Praze“ byla ukončena 14. října vyhlášením vítězů a galakoncertem ve Velkém sále RSVK.

Galakoncert zahájili hosté z Francie – duo Filippe Argenti (klavír) a Anna Chamajun (violoncello), kteří zahráli známá díla skladatelů z Arménie, Německa, Španělska, Ruska a Francie.

Poté na scéně vystoupilo nejmladší duo – devítiletí bratr a sestra Alisa a Sergej Mavrinovi, kteří čtyřručně zahráli valčík z dětského alba P.I. Čajkovského. Vystoupili i další vítězové festivalu – houslistka Markéta – Anna Peldová, klavíristky Jana Otogalová, Sára Smoljarová aj.

Koncert byl ukončen vystoupením Robertase Lozinskise (Litva), který si diváky získal bravurní technikou a interpretací džezové hudby.

Koncerty vítězů X. mezinárodního festivalu se uskuteční 15. a 16. října v kostele Máří Magdalény v Jindřichově Hradci.

Dne 17. října laureáti festivalu vystoupí na koncertě v rámci Dne kultury Ruska na zámku Průhonice, který se nachází v Botanické zahradě Akademie věd ČR.

Tento článek je dostupný v: Russian