Seminář „Pomůžeme dětem se učit“ v RSVK v Praze

Seminář „Pomůžeme dětem se učit“ v RSVK v Praze

Dne 6. června 2015 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal VI. pedagogický seminář „Pomůžeme dětem se učit“. Akce byla připravena společenskou organizací Mezinárodní kulturní institut (MKI) „Klíč“ za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a Departamentu vzdělávání města Moskvy.

Seminář zahájila předsedkyně vedení MKI „Klíč“ Anna Jevsinová, která vyzvala všechny přítomné k aktivní účasti při projednávání tématu doplňkového vzdělávání dětí.

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR L. Gamza pozdravil hosty a zdůraznil aktuálnost tématu výuky a studia ruského jazyka pro Česko, kde neustále roste mezi mládeží zájem o ruský jazyk.

Metodistka nakladatelství VITA PRESS S. Dimitrijevová a metodistka odboru vzdělávání Moskvy T. Volkovová uskutečnily prezentaci „Tvoříme, zkoumáme a rozvíjíme se spolu s knihami VITA PRESS“. Pověděly o nových knihách „Vněuročnaja dějatělnosť v načalnoj škole“, „Škola kreativnogo myšlenija“ série „Skazki-izobretalki ot kota Potrjaskina“, „150 tvorčeskich zadač o tom, čto nas okružajet“. Zvlášť zdůraznily sérii knih „Učimsa razumnomu finansovomu pověděniju“, která byla vydána v rámci společného projektu Ministerstva financí RF a „Vsjemirnogo banka“ „Sodějstvije povyšeniju urovňa finansovoj gramotnosti naselenija i razvitiju finansovogo obrazovanija v RF“.

S. Dimitrijevová a T. Volkovová věnovaly knihovně RSVK exempláře nejpopulárnějších a nejvyužívanějších knih a učebnic, které byly vydány nakladatelstvím VITA PRESS.

L. Retjunskich, doktorka filosofických věd, profesorka MGU, prezidentka Mezinárodní dětské společenské organizace „Filosofija – děťam“ představila svou knihu „Putěšestvije v labirintach mudrosti“. Pověděla o praktickém vyučování dětí a mládeže ve věku 6 – 16 let, na které mnozí přicházejí i se svými rodiči. Vyučování je věnováno vytváření kreativního samostatného myšlení, aktivizaci intelektuálního a morálního hledání sama sebe. Na závěr teoretické části provedla dílnu a uspořádala diskuzi pro všechny účastníky semináře.

Na semináři rovněž vystoupila skladatelka, klavíristka a pedagožka Kristina Goluběvová. V teoretické části vystoupení pověděla o metodách práce s dětmi v hudební škole v mezinárodním prostředí a poté zahrála kompozici známých skladatelů a rovněž své vlastní skladby.

Na závěr semináře jménem MKI „Klíč“ Anna Jevsinová předala děkovný dopis a diplomy učitelům ruských škol, učitelům ruského jazyka, lektorům semináře, partnerským organizacím. Všichni odměnění kromě diplomů MKI „Klíč“ získali od RSVK jako dárek knihy o kultuře, historii a literatuře v ruském jazyce. Zvláštní poděkování Anna Jevsinová adresovala zaměstnancům RSVK v Praze, kteří během celého školního roku MKI „Klíč“ pomáhali při přípravě a konání akcí v oblasti vzdělávání a výuky ruského jazyka.

V rámci semináře byla organizována výstava učebnic nakladatelství VITA PRESS.

Semináře se zúčastnilo okolo 20 lidí – učitelů ruského jazyka, pedagogů doplňkového vzdělávání ruských škol v ČR, rodičů a studentů.

Tento článek je dostupný v: Russian