Divadelní večer „Hrajeme Čechova“ v RSVK v Praze

Divadelní večer „Hrajeme Čechova“ v RSVK v Praze

Dne 19. května 2015 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil divadelní večer uměleckého sdružení „Mir iskusstva“. Akce byla připravena sdružením „Mir iskusstva“ za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Tématem večera byla tvorba Antona Pavloviče Čechova a herci sdružení pod vedením Světlany Suvorovové představili divákům úryvky ze známé hry „Racek“ v nezvyklém koncertním podání.

Originálním byl již samotný začátek tohoto představení, kdy herci s šálkem čaje poklidně besedující s diváky, začali jeden po druhém vystupovat na scénu a hned se měnili v čechovské hrdiny.

Racek byl první hrou, která skutečně spojila stejně smýšlející milovníky ruského divadla v Praze. Právě tímto představením, které bylo uvedeno před třemi lety v malé pražské divadelní kavárně „Balbínova hospůdka“ začal aktivní tvůrčí život sdružení „Mir iskusstva“ pod vedením Světlany Suvorovové.

V čechovské hře vystoupili A. Skorko, L. Svirskaja, A. Makarov, V. Mišenkinová, O. Vasiljev a další.
Diváci ocenili hru i chápání ruské dramaturgie českým hercem V. Vonáskem, který hrál roli Sorina. Spolu s ním ve hře debutoval mladý herec V. Černyšev (14 let), který hrál jednu ze složitých rolí – roli Trepleva.

Děj hry byl zmodernizován a objevila se tam i nová postava – bard s kytarovou, který přidal poetickou náladu celému představení. Této role se zhostila Larisa Dašková, která zazpívala písně na verše básníků – krajanů L.Svirské, M. Bljumentala a rovněž svých permských krajanů.

Diváci se zájmem sledovali práci sdružení „Mir iskusstva“ a po představení ještě dlouho besedovali s herci u šálku kávy.

Po představení Světlana Suvorovová sdělila, že první dějství Racka, které bylo uvedeno v RSVK je již objednávkou na budoucí sezonu. V říjnu 2015 se sdružení chystá uvést ve Velkém sále RSVK v Praze toto představení celé v obnovené sestavě, s novými kostýmy a dekoracemi.

Tento článek je dostupný v: Russian