Nové mládežnické představení „Vejdětě, je zavřeno!“v RSVK v Praze

Nové mládežnické představení „Vejdětě, je zavřeno!“v RSVK v Praze

Dne 13. května 2015 se ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnila premiéra představení pražského mládežnického „Divadla Šatc“ a názvem „Vejdětě, je zavřeno!“. Akce byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a je dárkem pro milovníky mládežnického dramatického umění.

V představení hráli ruští a kazašští studenti vysokých škol z celého Česka. Nabídli divákům svoji novou práci – představení o lásce, vášni, odvaze, zlosti, závisti, snech a realitě.

„Za každými dveřmi se schovává nějaké tajemství. Lidé zřídka přemýšlejí o tom, co se děje za sousední zdí. Když to risknete a přiotevřete některé z těch dveří, ocitnete se v jiném světě. Ve světě, kde se nemožné stává realitou, kde neexistují masky a přetvářka, kde lidé hoří jako svíce a zapalují svým plamenem jiné . . . „.

Představení se skládá z několika originálních příběhů, které se přihodily obyvatelům jednoho domu. Je pochopitelné, že v každém bytě, v každé rodině se může stát něco výjimečného. Oponu nad tímto tajemstvím pozvednul kolektiv „Divadla Šatc“.

Stalo se již dobrou tradicí, že se představení mládežnického kolektivu vymykají rámci klasického pojetí umění. Ve dvou předcházejících inscenacích „Zdravá společnost“ a „Národ snílků“ se mladí umělci pokusili vyznat v sobě a v pokolení svých vrstevníků.

Na základě na první pohled podivných a nereálných příběhů byla ukázána skutečnost, která obklopuje dnešní mládež, a která v mnohém určuje její chování ve společnosti. Mladí umělci se pokusili odpovědět svým vrstevníkům na otázky: „co je dobře a co špatně“, „jak se máme správně chovat v životě a jak se nechovat v žádném případě“, „co je důležité a čeho si nevšímat“. Ne však formou dětských veršů Majakovského, ale v souladu se složitými zvraty současnosti, ve které mladí lidé žijí.

V představení účinkovali: Nikita Kornějev, Nikita Děgťarev, Ajdana Nurachimovová, Marat Sanžar aj. Umělecká vedoucí představení „Vejdětě, je zavřeno!“ je mladá ruská krajanka, studentka 2. ročníku pražské Akademie múzických umění Alena Danilovová.

Nové představení zhlédlo více než 200 diváků. Veškeré finance z prodeje vstupenek se kolektiv „Divadla Šatc“ rozhodl věnovat internátu pro děti s omezenými možnostmi – Jedličkovu ústavu.

Tento článek je dostupný v: Russian