Výstavy „Predanie stariny ulybkoj“ a „Milaja mojemu serdcu Rossija“ v RSVK v Praze

Výstavy „Predanie stariny ulybkoj“ a „Milaja mojemu serdcu Rossija“ v RSVK v Praze

Dne 10. března 2015 byly v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze zahájeny výstavy samarského malíře Jevgenije Štyrova „Predanie stariny ulybkoj“ (Legenda minulosti s úsměvem) a syzraňské malířky Věry Jevsejevové „Milaja mojemu serdcu Rossija“ (Milé mému srdci Rusko). Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Ruské malíře hostům výstavy představil  ředitel RSVK v Praze Leonid Gamza. Zdůraznil, že hlavním tématem tvorby malířů je Rusko.

Jevgenij Štyrov předvedl svá díla  v kroji starých Slovanů.  Sdělil, že již více než 10 let studuje historii dokřesťanské Rusi a způsob života etnických Rusů. Pohanské zvyky Slovanů, jejich tradice ho inspirují k vytváření velkých a velmi poetických obrazů, jako jsou „Vyzov dožďa“, „Maslenica“ aj. Malíř se ve své tvorbě snaží obnovit obraz staré slovanské civilizace a domnívá se, že znalost svých kořenů je nutná pro každého člověka.

Oblíbeným žánrem Věry Jevsejevové je krajinomalba. Na výstavě představila mnoho obrazů, které byly nakresleny olejovými barvami a pastely. Na některých je zobrazena nenápadná, ale něžná krása centrálních oblastí Ruska a rovněž ruská vesnice – vše nakreslené s velkou láskou. Umělkyně rovněž představila svá díla, provedená technikou „batik“.

Návštěvníci, mezi nimiž byli ruští krajané a čeští občané se s velkým zájmem seznámili s expozicí a zadali umělcům mnoho dotazů.

Výstavy Jevgenije Štyrova „Predanie stariny ulybkoj“ (Legenda minulosti s úsměvem) a Věry Jevsejevové „Milaja mojemu serdcu Rossija“ (Milé mému srdci Rusko) potrvají do 25. března.

Tento článek je dostupný v: Russian