Seminář „Maslenica“ pro učitele ruského jazyka v RSVK v Praze

Seminář „Maslenica“ pro učitele ruského jazyka v RSVK v Praze

Dne 12. února 2015 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze konal II. vědecko-praktický seminář pro učitele ruského jazyka v ČR. Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR ve spolupráci s Českou asociací rusistů a věnována oslavám tradičního ruského svátku „Maslenica“.

Při zahájení semináře hosty přivítali vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza a prezident České asociace rusistů Jiří Klapka.

Program semináře zahrnoval prezentaci nového projektu „Cestování do země Azbuky“, vypracovaného Kurzy ruského jazyka při RSVK, volně přístupné hodiny o tvorbě A.P. Čechova a tradicích oslav „Maslenicy“, Velikonoc a „Radunicy“ v Rusku. V praktické části hodiny o tvorbě ruského spisovatele se ve Středisku kolektivního přístupu uskutečnil master-klas.

Během přestávky byl v Křišťálovém sále promítnut film o Festivalu ruského jazyka.

Po přestávce se uskutečnil „kulatý stůl“ „Ruská škola v zahraničí“ a „Aktuální otázky výuky ruského jazyka v ČR“. Proběhly rovněž přednášky s názvem „Ruský systém vzdělávání: možnosti studia zahraničních studentů v Rusku“ a „Skládání zkoušek pro získání mezinárodního osvědčení v Kurzech ruského jazyka při RSVK ve spolupráci s MGU“.

Na závěr semináře se pro všechny účastníky konala přednáška „Ruská literatura v Česku“, která velmi zaujala učitele ruského jazyka z ČR.

Během semináře a přednášek proběhla výměna názorů a bouřlivá diskuse účastníků vědecko-praktického semináře.

Na závěr semináře byly předány pamětní dárky a diplomy mnoha českým rusistům  za mnohaletou úspěšnou činnost  na podporu výuky ruského jazyka v ČR. Všem účastníkům semináře byla rovněž předána osvědčení.

Po ukončení oficiální části všichni hosté a účastníci semináře ochutnali tradiční ruské pokrmy – bliny a pirohy.

Účastníci semináře měli možnost navštívit večer ruských romancí v podání mladé zpěvačky Alisy Reznikovové.

Na semináři bylo přítomno 70 učitelů ruského jazyka a rusistů z různých koutů Česka. Představovali 6 vysokých škol a více než 30 škol s výukou ruského jazyka.

 

 

Tento článek je dostupný v: Russian