Atamanská „jolka“ v RSVK v Praze

Atamanská „jolka“ v RSVK v Praze

Dne 16. prosince 2014 se ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnila dětská oslava „Atamanská jolka“. Akce byla připravena Všekozáckým svazem českých zemí a Slovenska za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Ataman kozáků Michail Dzjuba přivítal malé hosty a jejich rodiče a všem poblahopřál k blížím se Vánocům a Novému roku. Připomněl, že svátek „Atamanská jolka“ je pokračováním dávných tradic konání dobročinných kozáckých jolek, které probíhaly v Československu ve 20. a 30. letech. Pořádání atamanské jolky v RSVK v Praze se již stalo dobrou tradicí. Letos se ve Velkém sále RSVK konala již potřetí.

Po vystoupení atamana  na scénu pozvali herce divadla „Ulybka“ (Úsměv), kteří předvedli veselé pohádkové představení „Jak prasátko a kůzlátko vítaly Nový rok“. Děti s velkým zájmem sledovaly děj na scéně a živě reagovaly na výzvy herců.

Po představení vystoupili žáci gymnázia „Dialog“ z Chrášťan. Pod vedením  ředitelky školy děti v krásných kostýmech zazpívali ruskou píseň a předvedli ruský tanec „Samara“.

Poté  ataman Dzjuba pozval na scénu Sněhurku a všechny děti v sále.  Společně zavolaly Dědu Mráze, rozsvítil se krásný vánoční stromeček a oslava pokračovala. Děti v pohádkových kostýmech spolu se Sněhurkou tančily veselé tance, dostávaly chutné dárky.

Na oslavě bylo přítomno okolo padesáti dětí ruských krajanů i českých občanů.

Tento článek je dostupný v: Russian