Výstava „Českoslovenští legionáři v Rusku“

Výstava „Českoslovenští legionáři v Rusku“

Dne 28. října 2014 v Den vzniku samostatného československého státu byla v muzeu města Vlašim zahájena výstava „Českoslovenští legionáři v Rusku“, věnovaná 100. výročí začátku První světové války. Akce byla organizována sběratelem z Vlašimi Linhartem Vejvodou a majitelem galerie Milanem Bískem za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

      Dne 12. srpna roku 1914 byla v Kyjevě českými emigranty založena Česká jednotka, která se stala součástí Třetí ruské armády Galicijského frontu.    Během První světové války části České jednotky, které se poté staly Československou brigádou, uskutečnily řadu úspěšných výzvědných a propagandistických operací. Českoslovenští legionáři, kterých bylo okolo šedesáti tisíc, se podíleli na rozvoji česko-ruských vztahů, zvláště v období První světové války a občanské války v Rusku.

Výstava byla zahájena v opravené budově, která podle slov majitele byla postavena před 150 lety. Je v ní vystavena unikátní sbírka originálních dokumentů  z období První světové války, válečných vyznamenání a medailí, uniforem, střelných zbraní českých a ruských vojáků a důstojníků.

Na zahájení výstavy vystoupil  vedoucí oddělení kultury Ruského střediska vědy a kultury v Praze Andrej Končakov, který všem poblahopřál ke státnímu svátku a zdůraznil, že činy československých legionářů slouží příkladem  hrdinství a ukazují nejlepší vojenské vlastnosti.

Poté vystoupil známý český režisér, scenárista a herec  Zdeněk Troška, který poděkoval organizátorům výstavy za možnost seznámit se s originály dokumentů, zbraněmi a předměty denní potřeby účastníků První světové války. Zdůraznil, že díky takovým akcím a úsilí prostých lidí památka na události minulých let stále přetrvává. Podělil se rovněž o své vzpomínky na Rusko a pověděl několik příběhů, spojených s historickými událostmi První světové války.

Majitel galerie Milan Bísek podrobně seznámil všechny přítomné s expozicí a poukázal na nejvzácnější exponáty. Podtrhnul, že vystavené předměty soukromý sběratel Linhart Vejvoda sbíral více než 40 let. Pověděl též hostům, že vzhledem k blížícímu se 70. výročí Druhé světové války je v galerii plánována výstava originálů dokumentů, vyznamenání, zbraní a uniforem vojáků z různých zemí.

Na zahájení výstavy bylo přítomno okolo 100 místních obyvatel, mezi nimiž byl i korespondent  oblastní radiostanice „Sázava“ Jan Kulík, známá česká herečka Jaroslava Obermaierová aj.

Výstava v galerii města Vlašim bude  pro návštěvníky otevřena do konce listopadu  od 13 do 17 hod. na adrese : Vlašim, ul. Pláteníkova 48.

Tento článek je dostupný v: Russian