Výstava věnovaná 100. výročí začátku První světové války v RSVK v Praze

Výstava věnovaná 100. výročí začátku První světové války  v RSVK v Praze

Dne 25. října 2014 byla v Ruském středisku vědy a kultury v Praze zahájena výstava, věnovaná 100. výročí začátku První světové války. Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR ve spolupráci s novinami „Pražskij telegraf“ a muzeem města Jaroměř.    Ve foyeru RSVK je vystavena expozice „Sto let poté“, na které jsou demonstrovány historické fotografie a unikátní předměty, jež vypovídají o životě ruských válečných zajatců v táboře, který se v letech 1914 – 1918 nacházel v pevnosti Josefov. Zde je možné zhlédnout před 100 lety vyřezané rámečky na fotografie, vánoční suvenýry ve skleněných lahvičkách, barvami nakreslené portréty lidí v ruských uniformách a krajinomalbu, ale i četné fotografie – vzácnou kroniku událostí před 100 lety: přeprava válečných zajatců, lazaret a hromadné očkování, všední pracovní dny, oslava Vánoc aj. Všechny materiály byly poskytnuty muzeem města Jaroměř.

Na zahájení vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza poděkoval všem, kdo pomáhal v přípravě výstavy, která je věnována jedné z nejtragičtějších událostí v historii lidstva – 100. výročí začátku První světové války, která zmařila 9,5 milionu lidských životů. Vyjádřil zvláštní poděkování vedení a obyvatelům města Jaroměř za pečlivé uchování památky na naše krajany, kteří se vůlí osudu ocitli jako zajatci v pevnosti Josefov.

Historička Věra Silová sdělila mnoho zajímavostí o životě ruských válečných zajatců, jichž podle odborníků prošlo táborem více než 100 000. Pověděla též o hřbitově města, kde je velká ruská část, na které je pohřbeno okolo 1500 ruských krajanů. O hroby se pečlivě starají obyvatelé města. Upomenula i památník, který vytvořil a postavil v ruské části válečný zajatec z Tuly Nikolaj Suškin v roce 1916.

Šéfredaktorka novin „Pražskij telegraf“ Natalija Sudlenkovová, která již dlouho studuje historii tábora v Jaroměři, upřímně poděkovala přítomným na výstavě obyvatelům města a zaměstnancům muzea Jaroměř-Josefov za ochranu památky na ruské krajany. Připomněla, že během celé války místní obyvatelé jak mohli, někdy i riskujíce vlastním životem, podporovali válečné zajatce, nosili jim jídlo, oblečení, léky a ukrývali je ve svých domovech.

Historická výstava v RSVK potrvá do 25. listopadu 2014.

Po zhlédnutí výstavy se hosté, mezi nimiž bylo mnoho českých občanů i ruských krajanů, přemístili do Velkého sálu, kde se uskutečnil koncert „Rohového orchestru“ z Petrohradu.

 

Tento článek je dostupný v: Russian