Výstava „Pohádkový svět Jeleny Dmitrijevny Polenovové“ v RSVK v Praze

Výstava „Pohádkový svět Jeleny Dmitrijevny Polenovové“ v RSVK v Praze

Dne 3. října 2014 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnilo zahájení výstavy ilustrací dětských knih „Pohádkový svět Jeleny Dmitrijevny Polenovové“ ze sbírky Státního muzea – rezervace V. D. Polenova. Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Jelena Polenovová – sestra významného ruského malíře Vasilije Dmitrijeviče Polenova. V Rusku se stala první ilustrátorkou ruských lidových pohádek, vzkřísila již prakticky zapomenuté umění vyřezávání ze dřeva. Zabývala se rovněž malbou na keramice, pracovala s akvarelovými a olejovými barvami.

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza přivítal hosty v Křišťálovém sále RSVK v Praze. Zdůraznil, že konání v Ruském středisku vědy a kultury v Praze společných výstav s muzeem V. D. Polenova se stává již dobrou tradicí a vyjádřil naději na pokračování plodné spolupráce.

Zaměstnankyně muzea-rezervace Raisa Gerasimovová  povyprávěla o muzeu V. D. Polenova, o jeho sbírce, roli při uchovávání kulturního dědictví Ruska. Podrobně pověděla o životě a díle Jeleny Dmitrijevny Polenovové. Podtrhnula, že láska k Rusku, k ruské přírodě a zvykům jsou základem tvorby talentované malířky. Zájem o ruské lidové pohádky  se projevil ve všech oblastech, ve kterých pracovala, ať už to byly náčrty nábytku pro abramcovskou truhlářskou dílnu či neopakovatelné ilustrace k ruským lidovým pohádkám.

Hosté RSVK se mohli na výstavě seznámit s ilustracemi k  ruským lidovým pohádkám a zaměstnanci muzea jim odpověděli na četné dotazy.

Na zahájení výstavy byli přítomni milovníci tvorby Jeleny Dmitrijevny a Vasilije Dmitrijeviče – ruští krajané, místní obyvatelé, zástupci Velvyslanectví Běloruska v ČR aj. Akce proběhla v přátelské atmosféře.

Výstava potrvá do 10. října 2014.

Tento článek je dostupný v: Russian