Setkání s kosmonautem Sergejem Rjazanskim v RSVK v Praze

Setkání s kosmonautem Sergejem Rjazanskim v RSVK v Praze

Dne 28. dubna 2014 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury (RSVK) v Praze konalo setkání s ruským kosmonautem Sergejem Rjazanskim, který pobýval na mezinárodní  vesmírné stanici (MVS) a zúčastnil se štafety olympijského ohně před XXII. olympijskými hrami v Soči. Akce  byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Ředitel RSVK L.A. Gamza představil divákům vzácného hosta – kosmonauta Sergeje Rjazanského a rovněž jeho manželku Alexandru. Sergej Rjazanskij ukončil svůj vesmírný let 11. března 2014 a v současné době s kolegou – kosmonautem Olegem Kotovem, absolvuje rehabilitaci v sanatoriu severočeských lázní Teplice.

Ruský kosmonaut podrobně pověděl o sobě i o tom, jak se dostal ke své profesi. Podrobně se pozastavil na tom, jak poprvé v historii olympijských her spolu s Olegem Kotovem provedl ceremoniál symbolického vynesení olympijské pochodně do otevřeného vesmíru. Kosmonaut s velkým zápalem povyprávěl o mnoha aspektech  své šestiměsíční práce na palubě MVS jako člena mezinárodní posádky i o perspektivách společné výzkumné činnosti kosmonautů z různých zemí.

Své vyprávění Sergej Rjazanskij doprovodil promítáním fotografií, pořízených jím ve vesmíru.

Divákům RSVK byl rovněž promítnut unikátní film kosmonautů Sergeje Rjazanského a Olega Kotova o štafetě olympijského ohně do vesmíru. Sergej se pochlubil i krásnými fotografiemi různých míst na zeměkouli, které sám z vesmíru pořídil, mimo jiné i Prahy a Moskvy.

Šarm, bezprostřednost a vytříbený smysl pro humor Sergeje okouzlily diváky RSVK. Ruští krajané i čeští občané, mezi kterými byli mladí představitelé Společnosti milovníků astronomie a kosmonautiky, zadali hostu mnoho otázek.

Po akci poskytl Sergej Rjazanskij interwiev mnoha ruským a českým představitelům HSP.

Po setkání s ruským kosmonautem byla v Křišťálovém sále RSVK zahájena výstava na téma XXII. zimních olympijských her v Soči připravená ITAR-TASS.

Tento článek je dostupný v: Russian