Večer Permsko-uralského krajanského spolku v RSVK v Praze

Večer Permsko-uralského krajanského spolku v RSVK v Praze

Dne 22. dubna 2014 se v Literárním salonu RSVK v Praze  konal večer, věnovaný starobylé kultuře oblastí poblíž řeky Kamy. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR ve spolupráci s Permsko-uralským krajanským spolkem a časopisem „Čechia segodňa“.

Setkání zahájila rodačka z Permu, vedoucí časopisu „Čechia segodňa“ Olga Kondrašinová, která je jednou z organizátorů festivalu „Permské období II“. Představila hosty večera – manžele Arsena a Jevgeniju Selvjan, kteří přivezli z Permu do Prahy zajímavý materiál o jednom z nejzáhadnějších jevů starobylé kultury oblastí poblíž řeky Kamy, který obdržel název „Permský zvířecí styl“.

Arsen Selvjan je korespondentem permského časopisu „My – zemljaně“ a vášnivým badatelem historie a kultury rodného kraje. Podrobně pověděl o unikátním umění, jehož základy se nachází v dávné minulosti – v období paleolitu.

„Permský zvířecí styl“ je umění kovolitectví nevelkých destiček se zobrazením kultovních zvířat a s tajemnými  obrazy člověka-zvířete, jež byly hojně objeveny  na území za Uralem. Figurky jsou nejčastěji udělány z bronzu a stříbra a udivují moderního člověka  neobvyklým citem harmonie a elegance. Povídání Arsena bylo doprovázeno promítáním diapozitivů. Jeho vystoupení doplnila Jevgenija, která zaujala posluchače vyprávěním o starých legendách Permského kraje.

Poté se rozpoutala živá beseda o ještě neodhalených pramenech a tajemství civilizací na rozsáhlém území Uralu.

Večer, na kterém byli přítomni ruští krajané i čeští občané, byl ukončen přátelským šálkem čaje s pirohy a jinými uralskými dobrotami, které připravili manželé Selvjan a členové krajanského spolku.

 

Tento článek je dostupný v: Russian