Výstava „Nokturno Politovových“ v RSVK v Praze

Výstava „Nokturno Politovových“ v RSVK v Praze

Dne 17. dubna 2014 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnilo zahájení výstavy ruských malířů z Permu Arsenije a Světlany Politovových „Nokturno Politovových“. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Výstavu zahájil vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza, který představil malířku a přivítal hosty.

Kurátorka výstavy Světlana Politovová pověděla o sobě a své tvorbě. Krátce představila 19 obrazů, vytvořených rodinou permských malířů v různém období. Vyzdvihla, že obrazy Arsenije je možné zařadit ke konceptuálnímu umění, zatímco její plátna se vyznačují barevnou harmonií, tíhnou k avantgardismu a impresionismu.

Na výstavě představené obrazy jsou nakresleny ve stylu secese konce XIX. a začátku XX.století a jiných módních směrů toho období, jako je třeba symbolismus. Na plátnech jsou zobrazena malebná zákoutí Permu, krajina a jiné tematické náměty.

Akce se zúčastnili milovníci umění z řad české veřejnosti a ruských krajanů.

V besedě, která se rozpoutala po oficiální části, malířka Larisa Dašková, která se v Permu narodila, ale již 35 let žije v Česku, pověděla o zahájení festivalu Permské období II, které se uskutečnilo 24. března t. r. v RSVK a pozvala Světlanu Politovovou na akce v rámci festivalu, které proběhnou 22. dubna.

Výstava bude pro návštěvníky otevřena do 25. dubna.

Tento článek je dostupný v: Russian