Den ruského jazyka v Hradci Králové

Den ruského jazyka v Hradci Králové

Dne 27. března 2014 se v Městské knihovně v Hradci Králové konal Den ruského jazyka. Akce byla organizována mezinárodním kulturním institutem „Klíč“, Integračním střediskem pro cizince a knihovnou za podpory Magistrátu Hradce Králové, Rady kraje a  Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Tento den se v knihovně, jež byla v roce 2013 vyhlášena jako nejlepší v ČR, shromáždilo více než 150 dětí a mládeže, jež studují ruský jazyk. Mezi nimi byli studenti středních škol a gymnázií Hradce Králové, studenti Ekonomické koleje z Ostravy,  dětský kolektiv studia „Mix“ z Prahy a rovněž 9 žáků Evropského gymnázia z Moskvy.

Účastníky akce přivítali člen Krajské rady Táňa Šormová, která má na starosti vzdělání, ředitel integračního střediska Jan Kočí a předsedkyně mezinárodního kulturního institutu „Klíč“ Anna Jevsinová.

Ředitel RSVK v Praze Leonid Gamza pověděl o hlavních liniích činnosti RSVK v Praze. Vyjádřil naději na pokračování spolupráce  a předal ředitelce  Městské knihovny v Hradci Králové Barboře Čižinské 20 nových knih současných ruských autorů.

V rámci oslav Dne ruského jazyka se pro různé věkové skupiny konaly hodiny užitého umění (výroba ruských suvenýrů), výuka ruských národních tanců, interaktivní hry ve znalostech ruského jazyka, soutěže „Cestování po Rusku“ a „Čuvašsko“.

Pro učitele ruského jazyka českých škol byl organizován seminář, na němž proběhla prezentace nových metodik výuky zkušené pedagožky Karly Vlhové, po kterém si přítomní mohli vyměnit své názory a zkušenosti.

V aktovém sále knihovny vystoupili na koncertě mladí umělci studia „Mix“ z Prahy, kteří zatančili a zazpívali ruské národní tance a písně.

Ve foyeru knihovny byla zahájena výstava „Malby a grafika“ Muzea Jevgenije Jevtušenka, zapůjčená RSVK. Na ní jsou vystaveny fotografické reprodukce obrazů takových světových malířů jako Pablo Picasso, Fernand Leger, Corrado Cagli, José Ángel Acosta Leon, Gianni Pisani, Giancarlo Vaccarenza a rovněž díla ruských mistrů Alexandra Bibina, Tatiany Ševčenkové, Vasilije Antonjuka, Olega Celkova, Michaila Šemjakina aj. Výstava bude v Městské knihovně v Hradci Králové týden.

Den ruského jazyka byl ukončen tradičním šálkem čaje, během kterého hosté i účastníci ochutnali pirohy a jiná tradiční ruská jídla.

Tento článek je dostupný v: Russian