Zasedání literárního studia Evropského kongresu literátů v RSVK v Praze

Zasedání literárního studia Evropského kongresu literátů v RSVK v Praze

Dne 25. března 2014 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnilo další zasedání   členů Evropského kongresu literátů. Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Večer byl věnován životu a dílu ruského spisovatele, dramaturga, divadelního režiséra  a herce Michaila Bulgakova. Akci zahájila žijící v Praze členka Svazu spisovatelů Ruska, prozaička a básnířka Irina Sileckaja, která přítomné seznámila se životem a dílem umělce.

Ve svém vystoupení podtrhla aktuálnost děl Bulgakova v současnosti. Spisovatel velmi citlivě reagoval na veškeré změny ve společnosti, těžce prožíval nespravedlnost, pochyboval o správnosti přijatých opatření, ale nepřestával věřit v člověka. Jemu jako pokračovateli nejlepších tradic ruské a světové literatury byla vlastní bolest za člověka. Ideovou osou literatury byl pro Bulgakova humanismus. A opravdový humanismus děl skutečného mistra je blízký a drahý čtenářům v jakékoli době.

Spolu s autorem pochybovali a strádali i jeho hrdinové. Spisovatel poukázal na odsouzenost bílého hnutí, zákonitost přechodu inteligence na stranu sovětské vlády (hry „Dni Turbiných“ a „Běh“, román „Bílá garda“), a rovněž na nebezpečí, jež hrozí společnosti, jestliže mravně a kulturně zaostalá osoba získá právo nutit svoji vůli jiným (povídka „Psí srdce“). Podle Iriny Sileckoj „Bulgakov tak uskutečnil objev, který se dostal do systému ruských národních drahocenností“.

Na večeru byly promítnuty úryvky z filmů „Psí srdce“, „Mistr a Markétka“ a „Běh“. Do diskuze se aktivně zapojili všichni hosté večera. Setkání bylo ukončeno přátelským šálkem čaje.

 

Tento článek je dostupný v: Russian