Projekt „Cesta paměti“

Unikátní projekt „Cesta paměti“ zachovává navěky památku o Druhé světové válce a doplňuje rodinné archivy

Není to tak dávno, co celonárodní projekt „Cesta paměti“ startoval v Rusku.  K 75.výročí vítězství vzniká multimediální muzejní komplex, který má za úkol zachovat navěky památku o všech účastnících Velké vlastenecké války nejen ze strany bývalého SSSR, ale i o milionech spojenců, kteří bojovali po jejich boku: Francouzích, Angličanech, Češích, Srbech, Mongolech, Španělech, Řecích, Belgičanech, Chorvatech, Alžířanech, Židech a dobrovolnících z jiných zemí.  

Počítá se tím, že projekt bude mít celosvětový charakter. Spojí množství fotografií frontových bojovníků a pracovníků obranných zařízení z různých zemí, partyzánů a obyvatel blokádních měst, zaměstnanců kulturních zařízení a válečných korespondentů – všech, kdo statečně bojovali a pracovali v období války a bránili svoji zemi před fašistickými hordami. 

Práce směřující k vytvoření multimediálního muzea je již v plném proudu na území poblíž Hlavního chrámu Ozbrojených sil RF. Na území komplexu vznikne galerie „Cesta paměti“, která pomocí technologie mikrofotografií bude vyzdobena desítkami milionů fotografií účastníků strašlivých událostí, spojených s bojem s nevšední agresí Německa a jeho spojenců. 

Zvláštní sál je vydělen na expozici o spojencích antihitlerovské koalice. Mimo shromážděných informací z archivů a rodinných alb bude expozice zahrnovat makety válečné techniky spojenců, různé druhy uniforem, vlajky zemí, množství předmětů, které byly předány muzeu vyhledávacím a rekonstrukčním hnutím v různých zemí.

 Hlavní myšlenka nespočívá jen v multimediálnosti a interaktivnosti komplexu.  Zúčastnit se speciálního projektu může každý zájemce, protože uchovat historické vzpomínky pro mladé pokolení je jednou z nejdůležitějších otázek současnosti. 

Unikátnost nápadu spočívá v tom, že odtajněné válečné údaje se nejen stávají známými široké veřejnosti, ale spojují i skromné archivní údaje s reálnými osobami. Zde je možné najít svého hrdinu, o kterém je známo jen málo, získat a doplnit o něm informace.  Není pochyb, že naši předkové, již zvítězili nad fašismem, si to zaslouží. 

Válka se dotkla všech bez výjimky, všude zanechala svoji stopu.  V první řadě se vzpomínky na ni uchovaly v rodinách vítězů.  Při stahování fotografií a údajů o účastnících těch tragických událostí se lidé stávají svědky toho, co se odehrávalo na všech frontách od Atlantiku do Tichého oceánu. 

Po registraci minimálního souboru údajů na webu „Cesta paměti“ (http://foto.pamyat-naroda.ru/): příjmení, jméno, rok či datum narození a rovněž fotografie účastníka se informace porovnávají a automaticky spojují s údaji, které se již nacházejí na webu „Cesta paměti“. Po ukončení prověrky a spojení všech dokumentů uživatel obdrží dopis s odkazem na volný záznam se všemi připojenými k němu dokumenty. 

Tak se může jakýkoli aktivista či milovník historie seznámit s plným seznamem údajů o svém příbuzném (válečném druhovi) a doplnit svůj rodinný archiv.  Princip tkví v tom, že po registraci a přiložení fotografie hrdiny k jeho archivním dokumentům je rovněž poskytována řada doplňkových informací o vyznamenáních účastníka bojů a cestě jeho jednotky s uvedením míst bojů na mapě. Zvlášť zajímavé bude dozvědět se o hrdinském činu člověka, jenž uskutečnil ve jménu velkého vítězství a potvrdit rodinný příběh. 

Je známo, že v současnosti probíhá očíslování fotografií válečných let.  Účastníci projektu zahajují verzi webu v anglickém jazyce, aby mohl každý zájemce využít těchto služeb. Existuje též podpůrná skupina, jež po celém světě přijímá od lidí údaje o hrdinech a pomáhá je přeložit a nahrát.  V případě, že není přístup na internet, údaje o účastníkovi války je možné poslat na adresu: 119 160, Moskva, Bolšoj Znamenskij pěr. 8/1, poznámka „Cesta paměti“.

Veškeré informace o událostech a o lidech, kteří přiblížili vítězství, je třeba opatrovat a předávat z pokolení na pokolení. Nyní je to možné dělat nejen tak, že opatrujeme fotografie, obnovujeme a zapisujeme důležité momenty ze života rodných a blízkých, kteří žili v tomto období.  Díky projektu „Cesta paměti“ je naší generaci umožněno hlouběji poznat dějiny a uchovat navěky hrdinské činy předků.  Vyzýváme všechny, kdo mají své hrdiny, pro koho je důležitá památka a dědictví Druhé světové války, kdo si přeje zachovat křehký mír, aby se zaregistrovali na webu „Cesta paměti“, stáhnuli fotografie a zúčastnili se projektu. Citlivý vztah k památce předků – to je to, čím se liší vzdělanost od barbarství. 

Tento článek je dostupný v: Russian